Teknolojik ARGE

Teknolojik ARGE

1.Grafen Üretim Makinesi

Grafenin elektrik özellikleri bu sıra dışı malzemenin tek olağanüstü özelliği değildir. Grafen, bilinen en ince malzeme olmasına rağmen aynı zamanda en güçlü malzeme özelliğine de sahiptir.  Çelikten 100 kat daha güçlü olan grafenin atomları çok sıkı bir şekilde dizilmiştir bu nedenle içerisinden en küçük atom (helyum atomu) dâhi geçememektedir.

Atomları bu denli sıkı biçimde dizilmiş olmasına rağmen kolayca esneyebilen grafen birbirinden farklı formlardaki malzemelerin yüzeyine kolayca kaplanabilmektedir.

Grafenin üstün olan bu yapısının elektrik motorlarına uygulanması yöntemiyle daha hızlı, daha verimli ve daha küçük elektrik motorları üretmek mümkündür.

 


 

2.Grafen Teknolojili Elektrik Motorları

Ankara Ostim'de 10.000 m² alana sahip fabrikamızda kendi AR-GE çalışmalarımızın ürünü olan grafen teknolojili elektrik motorunu geliştirmekteyiz. Elektrik motorlarında grafen kullanımı performansın güçlenmesini, enerji tüketiminin azalmasını, düşük ses seviyesinde çalışmayı sağlamaktadır. Grafen teknolojili elektrik motorları en kaliteli malzemelerden IEC Standartlarına uygun olarak genel kullanım amaçlı imal edilmektedir.

Hacimleri yarı yarıya küçülen trifaze ve monofaze elektrik motorları aynı zamanda senkron ve asenkron olarak özel olarak projelendirilebilmektedir.

Motor imalatçılarına ve elektrik iletim-üretim tesislerine grafen hammadde tedariği sağlanmaktadır.

SistemTurk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli grafen teknolojili elektrik motorlarının satışına 2022 yılı içinde başlamayı hedeflemekteyiz.